مراقبت بعد از لیزر واریس پا

بیماری واریس پا یکی از نارسایی های عروقی است که بسیاری از افراد از آن رنج می‌برند. روش های مختلفی برای درمان این نارسایی وجود دارد که لیزر از بهترین و موثرترین روش هاست. اغلب افرادی که اقدام به درمان واریس پا با لیزر می‌کنند، این سوال در ذهن آنها مطرح می‌شود که چگونه پس از لیزر از محل درمان مراقبت کنند؟ در این بین حس سوزش، احساس گز گز کردن پا و مور مور شدن بدن نیز طبیعی بوده و به مرور زمان بر طرف می‌شود. شما عزیزان می توانید برای ویزیت توسط بهترین دکتر واریس اصفهان به کلینیک زاینده رود مراجعه نمایید.

مهمترین بخش درمان مربوط به مراقبت های پس از لیزر می‌شود که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم:

مراقبت های دارویی و پزشکی بعد از لیزر واریس پا

  • داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کنید: پس از درمان لیزر پزشک یک سری آنتی بیوتیک و مسکن برای کاهش درد تجویز می‌کند. این داروها به کاهش التهاب و تورم ناحیه درمان شده نیز کمک می‌کنند.
  • تعویض مداوم پانسمان زخم: پس از 48 ساعت برای اولین بار پانسمان زخم خود را عوض کنید. سپس، پانسمان را تا زمانی که زخم ها بهبود یابند بر روی ناحیه درمان شده قرار دهید. اگر میزان زخم طی 1 هفته بهبود نیافت به پزشک خود مراجعه کنید.
  • استفاده از جوراب واریس: استفاده از جوراب واریس موجب می‌شود تا کشاله های ران آویزان نشوند. امری که فشار را از روی پا برداشته و باعث بهبود یافتن سریع محل زخم می‌شود. توصیه می‌شود تا 48 ساعت پس از لیزر این جوراب را از پای خود خارج نکنید.

استفاده از جوراب واریس پس از لیزر واریس پا

مراقبت های عمومی پس از لیزر واریس پا

  • بالا نگه داشتن پا: سعی کنید پس از لیزر واریس، پای خود را بالا نگه داشته تا جریان خوب به راحتی برقرار باشد. در غیر این صورت ممکن است که مجددا شاهد لخته شدن خون در وریدهای تازه درمان شده باشیم. برای این کار می‌توانید از بالشت نرم استفاده کنید.
  • خودداری از نشستن و برخاستن طولانی: تا جایی که می‌توانید از نشست و برخاست های طولانی مدت پرهیز کنید. زیرا موجب بروز درد در ناحیه لیزر شده می‌شود.
  • نوشیدن مایعات فراوان: پزشکان نوشیدن مایعات را پس از لیزر واریس به شدت توصیه می‌کنند. این امر موجب می‌شود تا بیمار دچار یبوست نشود. نوشیدن آب کافی می‌تواند جریان خون را نیز بهبود بخشد.
  • استحمام بعد از لیزر واریس پا: آبرسانی به محل زخم بسیار مهم بوده و از خشک شدن زخم جلوگیری می‌کند. از این رو، توصیه می‌شود به طور مکرر پاهای خود را با آب گرم ماساژ دهید. توجه داشته باشید که شدت ماساژ باید به گونه‌ای باشد که هیچ فشاری به محل زخم وارد نشود. همچنین توصیه می‌شود که تا بهبودی کامل زخم ها از رفتن به استخر یا نشستن در وام حمام اجتناب کنید.
  • پرهیز از انجام ورزش های سنگین: بهتر است تا 1 ماه از انجام هر گونه ورزش های سنگین خودداری کنید. این کار باعث می‌شود تا مویرگ های لیزر شده فرصت کامل برای بهبودی را داشته باشند. البته، این بدان معنا نیست که از انجام سایر ورزش ها نظیر پیاده روی خودداری کنید. شما مجاز هستید که در طول روز 3 بار پیاده روی 20 دقیقه ای داشته باشید. دوچرخه سواری سبک نیز برای بهبود گردش خون و تسریع روند بهبودی توصیه می‌شود.
نوشتن دیدگاه