اگر بیماری قلبی به خوبی مدیریت نشود، تقریباً همیشه مشکلات بیشتری به همراه دارد. بنابراین شناسایی مسائل در مراحل اولیه حائز اهمیت است. اکوکاردیوگرام یک ابزار ارزشمند برای تشخیص بیماری‌های قلبی مانند حمله و نارسایی قلبی است و در همین راستا خواندن جواب اکو قلب اطلاعات مهمی مثل ساختار و عملکرد قلب را نشان می‌دهد.

اکو قلب چیست؟

در طول اکوکاردیوگرام، پزشک تصویری از قلب می‌گیرد.  این آزمایش امواج صوتی با فرکانس بالا و اولتراسوند را که از طریق قفسه سینه پخش و برای ایجاد تصویری از قلب شما منعکس می‌شوند، ثبت می کند . در واقع اکو برای تشخیص و نظارت بر مشکلات قلبی و ایجاد برنامه‌های درمانی بسیار مفید است.

تفسیر اصطلاحات و خواندن جواب اکو قلب

صدای "یولترا" فرکانس بالاتری از محدوده شنیداری توسط انسان دارد (یعنی بیش از 20000 هرتز). برای تصویربرداری قلب بزرگسالان، از امواج اولتراسوند در محدوده 4 تا 7 مگاهرتز استفاده می‌شود (سونوگرافی داخل عروقی از فرکانس‌های بالای 30 مگاهرتز استفاده می‌کند). این فرکانس در لوله‌ی اولتراسوند با ضربه زدن به کریستال‌های پیزوالکتریک با یک پالس الکتریکی ایجاد می‌شود که کریستال‌ها را برای انتشار امواج صوتی تحریک می‌کند. دلیل اصلی تصویربرداری اولتراسوند این است که در حالی که بیشتر امواج توسط بدن جذب می‌شوند، امواجی که بین تراکم‌های بافتی مختلف قرار دارند منعکس می‌شوند. مبدل، علاوه بر انتشار امواج اولتراسوند، امواج انعکاسی را نیز تشخیص می‌دهد، اطلاعات را پردازش می‌کند و به شکل تصاویر نمایش می‌دهد تا پزشک متخصص بتواند برای خواندن جواب اکو قلب از آن استفاده کند. امواج اولتراسوند با فرکانس بالاتر هستند و وضوح را افزایش می‌دهند، اما نفوذ بافت را کاهش می‌دهند.

متخصصین کلینیک تخصصی قلب زاینده رود شما را در تمامی مراحل اکو قلبی همراهی و به تمام سوالات شما پاسخ می‌دهند.

اکو قلب و تفسیر آن

حالت‌های تصویربرداری اکو

سه "حالت" اساسی برای تصویربرداری از قلب وجود دارد:

  • تصویربرداری دو بعدی (2 بعدی).
  • تصویربرداری حالت M
  • تصویربرداری داپلر

در کلینیک تخصصی قلب زاینده رود، اکو قلب با آخرین تکنولوژی و بهترین دستگاه‌ها انجام می‌شود.

تصویربرداری دو بعدی

تصویربرداری دوبعدی پایه اصلی تصویربرداری اکو است و امکان مشاهده ساختار قلب را در مقطعی از قلب (دو بعدی) می‌دهد. این نوع تیربرداری برای تشخیص آناتومی غیر طبیعی یا حرکت غیر طبیعی ساختارها استفاده می‌شود. متداول ترین نماهای مقطعی عبارتند از: محور بلند پاراسترنال، محور کوتاه پاراسترنال و نمای آپیکال. نماهای معده یا زیر دنده ای و سوپراسترنال نیز معمولا استفاده می‌شوند.

تصویربرداری حالت M

اکو حالت M که نمای تک بعدی را ارائه می‌دهد، برای اندازه گیری‌های دقیق استفاده می‌شود. این نوع هم وضوح زمانی و مکانی بالاتری دارد؛ زیرا تمرکز فقط روی یکی از خطوط دو بعدی است.

تصویربرداری داپلر

تخمین سرعت جریان خون رامی‌توان با مقایسه تغییر فرکانس بین امواج صوتی ارسالی و منعکس شده انجام داد. در سونوگرافی قلب از داپلر به سه روش استفاده می‌شود:

داپلر موج پیوسته (CW)

داپلر موج پالسی (PW)

نقشه برداری جریان رنگ (CFM)

داپلر موج پیوسته

داپلر CW حساس است، اما از آنجایی که سرعت را در تمام طول پرتو اولتراسوند اندازه گیری می‌کند و نه در یک عمق خاص، سرعت جریان خون را اندازه گیری نمی کند. این روش برای تخمین شدت تنگی یا نارسایی دریچه با ارزیابی شکل یا چگالی خروجی استفاده می‌شود.

داپلر موج پالسی

داپلر PW برای اندازه‌گیری سرعت موضعی جریان آشفته ایجاد شده است (سرعت جریان خون را در یک منطقه کوچک در عمق بافت مشخص اندازه‌گیری می‌کند). این نوع برای ارزیابی الگوهای جریان داخل بطنی، شانت‌های داخل قلب و اندازه‌گیری دقیق جریان خون در دهانه‌های دریچه استفاده می‌شود.

نگاشت جریان رنگ

CFM از اندازه‌گیری سرعت و جهت جریان خون برای قرار دادن یک الگوی رنگی بر روی بخشی از یک تصویر دو بعدی استفاده می‌کند (شکل 4 را ببینید). به طور سنتی، جریان به سمت مبدل قرمز است، جریان دور از مبدل آبی است و سرعت‌های بالاتر در سایه‌های روشن تر نشان داده می‌شوند. برای کمک به مشاهده جریان آشفته، سرعت آستانه ای وجود دارد که بالاتر از آن رنگ تغییر می‌کند (در برخی سیستم‌ها به سبز). این منجر به یک الگوی "موزاییک" در محل جریان آشفته می‌شود و غربالگری حساس برای جریان برگشتی را امکان پذیر می‌کند.

اکوکاردیوگرافی ترانس مری

اکوکاردیوگرافی ترانس مری (TEE) معمولاً تحت آرامبخشی خفیف با میدازولام انجام می‌شود. یک لوله‌ی نازک از مری تا زمانی که در سطح قلب قرار گیرد، عبور داده می‌شود. این موقعیت تصویر واضحی را ارائه می‌دهد. به ویژه برای تصویربرداری از ساختارهای خلفی قلب مفید است. دلایل کلیدی برای TEE عبارتند از:

اندوکاردیت عفونی

برای رد منبع آمبولی (به ویژه در فیبریلاسیون دهلیزی)

تشریح حاد

بیماری دریچه میترال (MV) قبل از عمل

اکوکاردیوگرافی کنتراست

خواندن جواب اکو قلب کنتراست می‌تواند برای تایید تشخیص نقص تیغه بین دهلیزی (ASD) مفید باشد. محلول شور یا کنتراست مصنوعی باعث ایجاد میکروحباب می‌شود. این میکروحباب ها بسیار بازتابنده هستند و هنگامی که به صورت داخل وریدی تزریق می‌شوند می‌توانند به صورت لکه در اکو دیده شوند. میکروحباب ها معمولاً قبل از به دام افتادن و جذب توسط مویرگ‌های ریوی در سمت راست قلب دیده می‌شوند. بنابراین هیچ مسیری به سمت چپ قلب ندارند. 

خواندن جواب اکو قلب - کلینیک زاینده رود

اکو یکی از برنامه‌های کاربردی

اکو ارزانترین و کم تهاجمی‌ترین روش موجود برای غربالگری آناتومی قلب است. ژنرالیست‌ها معمولاً برای ارزیابی اختلال عملکرد بطن چپ (LV)، رد کردن قلب به عنوان یک منبع ترومبوآمبولی و مشخص کردن سوفل، درخواست اکو می‌کنند.

اختلال عملکرد سیستولیک

اختلال عملکرد سیستولیک LV با استفاده از کسر جهشی (درصد حجم انتهایی دیاستولیک خارج شده در طول سیستول) ارزیابی می‌شود. در بیشتر موارد، این موضوع با چشم از تمام نماهای پژواک موجود تخمین زده می‌شود. کسر جهشی طبیعی 50٪ تا 80٪ است، اما مقادیر کمتر از 5٪ با زندگی سازگار است (نارسایی قلبی در مرحله پایانی).

نسبت E / A در جواب اکو

در خواندن جواب اکو قلب هنگامی که جریان در عرض MV با PW داپلر ارزیابی می‌شود، دو موج مشخصاً دیده قابل مشاهده است. این نشان دهنده پر شدن غیرفعال بطن (موج [E] اولیه) و پر شدن فعال با سیستول دهلیزی (موج [A] دهلیزی) است. به طور کلاسیک، سرعت موج E کمی بیشتر از موج A است. با این حال، در شرایطی که انطباق LV را محدود می‌کند، دو ناهنجاری ممکن است به وجود آید:

 (E>A)

  • معکوس: که در آن موج A بزرگتر از موج E است. این نشان دهنده کندی ناشی از سن بالاتر، فشار خون بالا، هیپرتروفی بطن چپ (LVH) یا اختلال عملکرد دیاستولیک است.

اغراق در حالت عادی: یک موج E بلند و نازک با یک موج A کوچک یا غایب. این نشان دهنده کاردیومیوپاتی محدود کننده، پریکاردیت انقباضی یا بیماری قلبی ارتشاحی (مانند آمیلوئیدوز) است.

(A>E)

معکوسی  که در آن موج A بزرگتر از موج E است. این نشان دهنده کندی از سن بالاتر، فشار خون بالا، هیپرتروفی بطن چپ (LVH) یا اختلال عملکرد دیاستولیک است.

  • اغراق در حالت عادی: یک موج A بلند و نازک با یک موج E کوچک یا غایب. این نشان دهنده کاردیومیوپاتی محدود کننده، پریکاردیت انقباضی یا بیماری قلبی ارتشاحی (مانند آمیلوئیدوز) است.

اختلال عملکرد دیاستولیک

یک کسر جهشی طبیعی LV در حضور سندرم نارسایی قلبی به جستجو برای اختلال عملکرد دیاستولیک منجر می‌شود. یافته‌های اکو معمولی در اختلال عملکرد دیاستولیک، اندازه حفره LV طبیعی، بطن ضخیم شده و نسبت E / A معکوس است.

ناهنجاری حرکت دیوار

هنگامی که ایسکمی رخمی‌دهد، ناهنجاری‌های انقباضی بخش‌های میوکارد را می‌توان با خواندن جواب اکو قلب قبل از ظاهر شدن تغییرات یا علائم الکتروکاردیوگرام (ECG) تشخیص داد. بنابراین، خواندن جواب اکو قلب ابزار ارزشمندی در تشخیص بیماری پایدار عروق کرونر (از طریق اکو استرس) و انفارکتوس حاد میوکارد است. 

جواب اکو قلب

اکوکاردیوگرام (یا اکو) سونوگرافی قلب است. در حین اکو، ویدیوهای کوتاهی از قلب هنگام تپش ضبط می‌کنیم و از این ویدئوها می‌توانیم با ساختار و عملکرد قلب آشنا شویم. بطن چپ، محفظه پمپاژ اصلی قلب شما است؛ جایی که خون از قلب شما خارج می‌شود تا به اطراف بدن شما پمپاژ شود. از آنجا که این بطن تمام این کارها را انجام می‌دهد، بزرگترین و عضلانی ترین چهار حفره قلب شما است.

سیستولیک به معنای بخشی از ضربان قلب است که در آن قلب برای پمپاژ خون منقبض می‌شود. اختلال عملکرد سیستولیک بطن چپ (LVSD) به این معنی است که بطن چپ به خوبی کار نمی‌کند و خون اکسیژن‌دار کمتری نسبت به آنچه که باید به بدن شما پمپاژ می‌کند.

در خواندن جواب اکو قلب، LVSD  نشان دهنده تجمع مایعات منجر به علائم تنگی نفس و تورم در اطراف پاها، مچ پا و معده است. گاهی اوقات این نارسایی احتقانی قلب نامیده می‌شود. LVSD اغلب به دلیل انسداد عروقی است که خون را به عضله قلب می‌رسانند.علل دیگر ممکن است مربوط به فشار خون بالا، بیماری‌های موثر بر عضله قلب (مانند کاردیومیوپاتی)، نشتی یا باریک شدن دریچه‌های قلب باشد.

نقطه مقابل «سیستولیک»، «دیاستولیک» است، جایی که قلب خون را به بیرون پمپاژ می کند و دوباره پر از خون می‌شود (شما ممکن است این اصطلاحات را در فشار خون خود دیده باشید). اگر بطن چپ به درستی شل نشود، به خوبی پر نمی شود. این به عنوان اختلال عملکرد دیاستولیک LVDD شناخته می‌شود ومی‌تواند منجر به علائم مشابه LVSD شود.

در خواندن جواب اکو قلب کسر جهشی EF مقدار خونی است که قلب شما با هر ضربان قلب پمپاژ می‌کند (یا خارج می‌کند) و یک روش مفید برای اندازه گیری LVSD است. یک EF معمولی حدود 55-65 درصد است. توجه داشته باشید که هیچوقت مقدار آن 100 نیست. اندازه‌گیری EF به پزشک کمک می‌کند تا بفهمد قلب چقدر خوب پمپاژ می‌کند. به طور کلی یک EF کمتر از 40 درصد نشانه این است که قلب آنطور که باید پمپ نمی‌کند. در مواردی که عملکرد قلب کاهش می‌یابد و EF کمتر از 40 درصد است (گاهی اوقات به عنوان نارسایی قلبی شناخته می‌شود)، درمان‌هایی مانند داروها و ضربان‌ساز یا ICD (دفیبریلاتورهای کاردیوورتر قابل کاشت) وجود دارد که می‌تواند به کنترل علائم شما کمک کند.

تفسیر اکو قلب زیر نظر متخصص قلب

توجه داشته باشید تمام اصطلاحات برای خواندن جواب اکو قلب شرایط مختلف محیطی، بیماری، سن و جنسیت افراد باید مد نظر گرفته شود. از طرفی تمام موارد باید با توجه به سابقه‌ی بیماری فرد و به صورت یکپارچه تفسیر شود، پس بهتر است که متخصص قلب آموزش دیده این آزمایشات را تفسیر و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام دهد. برای این کار می توانید به کلینیک تخصصی قلب زاینده رود مراجعه کنید تا متخصصین با توجه به نتایج اکو، شما را تفسیر و شما را راهنمایی کنند.

تفسیر اکو قلب

 انجام اکو قلب در کلینیک تخصصی قلب

اکوکاردیوگرام با قرار دادن مبدل بر روی قفسه سینه و هدف گیری آن به سمت قلب انجام می‌شود. مبدل امواج صوتی را ارسال و دریافت می‌کند که از قلب منعکس می‌شود. یک کامپیوتر این امواج صوتی بازگشتی یا پژواک را جمع آوری می‌کند و آنها را به تصویری از قلب تبدیل می‌کند. در نهایت یک پزشک قلب (متخصص قلب) نتایج را تفسیر می‌کند. برای انجام اکو قلب و یا مشاوره می‌توانید با کلینیک تخصصی قلب زاینده رود تماس بگیرید.

نوشتن دیدگاه