اکو قلب اصفهان

اکو قلب یا اکوکاردیوگرافی تستی است که با استفاده از امواج صوتی، تصاویری از قلبتان ارائه می دهد. تصویری که از طریق این تست به دست می آید اکوکاردیوگرام نام دارد. این تست به دکتر شما این اجازه را می دهد تا چگونگی عملکرد قلب و دریچه های قلبتان را بررسی کند. تصاویر اکو قلب اطلاعاتی را درباره موارد زیر به شما می دهد:

 • وجود لخته های خون در حفره قلب
 • تجمع مایع در ساختار کیسه ای دور قلب
 • مشکلات آئورت که مهمترین شریان متصل به قلب است
 • مشکلات در عملکرد پمپاژ (انقباض قلب) و یا حالت استراحت (انبساط قلب)
 • مشکلات عملکرد دریچه های قلب

آمادگی قبل از اکو قلب

برای آمادگی قبل از اکو قلب، نیاز به مراقبت های خاصی نمی­باشد. این آزمایش نیازی به پرهیز و مراقبت رژیم غذایی ندارد و می­توانید به عادات غذایی منظم خود ادامه دهید. فقط در موارد خاص بهتر است پیش از انجام آن، با مشاور قلب در اصفهان خود مشورت کنید زیرا ممکن است دستورالعمل­های خاصی وجود داشته باشد، مانند اجتناب از خوردن و نوشیدن چند ساعت قبل از آزمایش و به خصوص اجتناب از نوشیدن کافئیناگر اکو در اصفهان از طریق مری انجام شود، ممکن است لازم باشد قبل از انجام آزمایش، مصرف برخی از داروهای قلبی را نیز قطع کنید. همچنین مهم است که مقدمات انتقال بیمار به خانه فراهم شود؛ زیرا داروهای آرامبخش تجویز می­شود و رانندگی برای بیمار امکان­پذیر نخواهد بود.

بهتر است قبل از انجام اکوکاردیوگرافی قلب، جواهرت و زیورآلات خود را خارج کنید و برای قسمت بالا تنه لباس های راحتی بپوشید.

بیماران مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم باید در مورد آوردن دستگاه تنفسی خود برای آزمایش با پزشک معالج خود صحبت کنند.

به علاوه برای بیماران مبتلا به دیابت نیز مهم است که قبل از انجام سونوگرافی با پزشک خود در مورد اقدامات احتیاطی لازم صحبت کنند. علاوه بر این، افراد سیگاری باید در روز آزمایش از کشیدن سیگار خودداری نمایند. همیشه بهتر است در مورد هر گونه نگرانی یا سؤالی که ممکن است در مورد آمادگی برای اکو در اصفهان داشته باشید، با ارائه دهنده مراقبت­های بهداشتی خود به طور واضح صحبت کنید و سوالات خود را در میان بگذارید.

 

در طول انجام اکو قلب

اغلب تست های اکو قلب کمتر از یک ساعت زمان برده و می توانند هم در بیمارستان و هم در مطب پزشک انجام شوند.

مراحل اکوکاردیوگرافی سینه به شرح زیر است:

 1. ابتدا باید لباس های بالا تنه خود را در بیاورید.
 2. تکنسین چند الکترود به بدن شما وصل خواهد کرد.
 3. تکنسین با جلو و عقب کردن مبدل امواج صوتی ارسالی را دریافت می کند.
 4. ممکن است از شما خواسته شود راه بروید یا به روشی که خواسته می شود نفس بکشید.

مراحل اکوکاردیوگرافی از راه مری به شرح زیر است:

 1. مری شما بی حس می شود
 2. مسکنی به شما داده می شود تا در طول انجام فرایند آرام باشید
 3. مبدل به وسیله یک لوله ابتدا به حلق و سپس از راه مری به معده هدایت می شود.
 4. فرایند انجام اکوکاردیوگرافی استرس همانند اکوکاردیوگرافی سینه است با این تفاوت که در اکوکاردیوگرافی استرس تصاویری از قبل و بعد انجام ورزش گرفته می شود. طول مدت ورزش معمولا بین ۶ تا ۱۰ دقیقه متغیر است.

در اکو قلب چه چیزی مشخص می شود؟

در اکو قلب، داده های  مختلف بررسی می شوند و می توان از طریق تفسیر آنها چندین جنبه مهم سلامت قلب را ارزیابی کرد. نتایج حاصل از اکو در اصفهان می تواند تغییرات در اندازه قلب، مانند بزرگ شدن حفره ها یا دیواره های ضخیم شده را که ممکن است در اثر شرایطی مانند ضعف یا آسیب دیدگی دریچه های قلبی، فشار خون بالا و یا سایر بیماری ها ایجاد شده باشد را تشخیص دهد.

علاوه بر این اکوکاردیوگرافی می تواند با ارزیابی کسر جهشی و برون ده قلبی، قدرت پمپاژ قلب را اندازه گیری کند. این اطلاعات برای شناسایی علائم حیاتی نارسایی قلبی بسیارمهم است. همچنین اکو قلب می تواند به شناسایی آسیب عضله قلبی کمک کند، به ویژه در مناطقی از قلب که امکان دارد تحت تاثیر حمله قلبی قرار گرفته باشنددر اکو قلب عملکرد دریچه های قلب ارزیابی می شود و هر گونه ناهنجاری یا نقصی که در ابتدای تولد در قلب وجود داشته باشد، تشخیص داده می شود. به طور کلی نتایج حاصل از اکو در اصفهان، بینش های ارزشمندی در مورد جنبه های مختلف سلامت و عملکرد قلب ارائه می دهد.

عوارض اکو قلب

عوارض اکو قلب بر اساس نحوه انجام اکو متفاوت می باشد. به طور مثال اگر اکو از طریق مری انجام شود ممکن باعث گلو درد، سوراخ شدن دیواره مری، عفونت، مشکلات تنفسی و بی حسی گلو شود. توجه کنید که بیماران مبتلا به انسداد مری، واریس مری یا کسانی که پرتودرمانی انجام می دهند نباید از طریق مری، اکو انجام دهنددر انجام اکو استرس ممکن است عوارضی مانند ضربان نامنظم قلب بر اثر مصرف داروهای متفاوت یا ورزش به وجود بیاید. همچنین احتمال بروز حمله قلبی، سرگیجه یا غش کردن در طول انجام اکو استرس وجود دارد.

در مجموع اکو قلبی و اکو در اصفهان عوارض خاصی ندارد و تمامی عوارض گفته شده احتمالی هستند. زیرا در انجام اکو از اشعه استفاده نمی شود و خطر جدی به همراه ندارد. فقط توصیه می شود پس از انجام اکو به دلیل استفاده از آرام بخش از انجام فعالیت هایی که نیاز به تمرکز دارند خودداری کنید.

 

اکو قلب زنان چگونه انجام می شود؟

اکو قلب زنان یک فرآیند تصویر برداری است که با استفاده از امواج صوتی برای تولید تصاویر دقیق از قلب و ساختار های آن استفاده می شود. در واقع اکو قلب زنان با اکو در مردان تفاوتی ندارد. مگر انجام اکو در زنان باردار که باید به گونه ای انجام شود تا آسیبی به جنین وارد نشودبرای انجام اکو قلب زنان فرد پس از خارج کردن لباس های خود در قسمت بالا تنه به حالت خوابیده بر روی دست چپ دراز می کشد و پزشک ژل را بر روی سطح پوست قفسه سینه می مالد. پس از آن با استفاده از پروب دستگاه اکو، پزشک به طور دقیق آن را در قسمت های مختلف قفسه سینه حرکات می دهد تا تصاویر دقیق از قلب و عروق خون را به دست آورد.

پس از جمع آوری تصاویر، پزشک ممکن است نمودار های صدای قلب و نمودار های جریان خون را بررسی کند.این تحلیل ها به پزشک کمک می کند تا عملکرد های مختلف قلب را بسط داده و همچنین هر گونه نقص و عیب در سیستم عروق را شناسایی کندمرکز اکو در اصفهان با داشتن متخصصان مجرب خانم این امکان را برای زنان فراهم آورده تا به منظور راحتی و عدم استرس زنان آزمایش آنها توسط پزشکان خانم انجام شود.

 

اکو در اصفهان - ملینیک زاینده رود

اکو رنگی قلب

اکو قلب انواع مختلفی دارد و هر کدام تصویر مختلفی از جهت­های متفاوت قلب را ارائه می­دهند. اکو رنگی قلب یا اکو داپلر یکی انواع روش های اکو قلب است. این روش یک تکنیک ارزشمند است که در تصویر برداری های پزشکی برای ارزیابی جریان خون در سیستم قلبی عروقی استفاده می شودزمانی که امواج صوتی با سلول های خونی در حال حرکت از طریق قلب و عروق خونی مواجهه می شوند، مسیر حرکت آنها دچار تغییر می شود و در نتیجه تغییراتی به نام سیگنال های داپلر رنگی ایجاد می شوند. این سیگنال ها اطلاعات مهمی را در رابطه با سرعت و جهت جریان خون در قلب به پزشکان ارائه می دهد.

تکنیک های داپلر به طور گسترده ای اکو قفسه سینه و اکو مری استفاده می شود. با استفاده از فناوری داپلر، پزشکان می توانند جریان خون را به دقت اندازه گیری کنند و هر گونه ناهنجاری یا بی نظمی که ممکن در رگ های قلب وجود داشته باشد را تشخیص دهنداکو رنگی قلب به ویژه در شناسایی مشکلات جریان خون و فشار خون که امکان دارد از طریق سونوگرافی مشخص نشود، کاربرد دارد. برای کمک به پزشکان در تشخیص مشکلات احتمالی، نمایش رنگی جریان خون بر روی مانیتور نمایش داده می شود.  در مرکز اکو در اصفهان، اکو رنگی قلب به عنوان یک ابزار ارزشمند در افزایش قابلیت های شخصی و تضمین درمان موثر برای مبتلایان به بیماری های قلبی عمل می کند.

اکو قلب اصفهان

اکو قلب راهنمایی در تشخیص سلامت ماهیچه های قلب، به خصوص بعد از یک سکته قلبی است. همچنین این تست در تشخیص سلامت قلب نوزادان قبل تولد نیز کاربرد دارد.
معمولا انجام اکو قلب بدون درد است اما در موارد نادر و انواع به خصوصی از این تست، ممکن است ریسک انجام کار وجود داشته باشد، مثلا زمانی که از کنتراست (مایع بی ضرری که به درون جریان خون تزریق می شود) استفاده می شود. دکترتان ممکن است اکو قلب را به دلایل مختلفی تجویز کند مثلا؛ زمانی که بعد از انجام آزمایش یا گوش کردن به ضربان قلبتان متوجه یک ناهنجاری شود. در مواردی که ضربان قلب شما نامظم شود و یا زمانی که نشانه ای از مشکلات قلبی مانند درد قفسه سینه و یا تنگی نفس داشته باشید، این تست برای بررسی دریچه ها و حفره های قلب انجام می شود. انواع اکو قلب در ادامه بررسی شده است.

 

اکو قلب اصفهان

 

اکوکاردیوگرافی سه بعدی: در این نوع تست از اکوکاردیوگرافی سینه و یا اکوکاردیوگرافی از راه مری استفاده می شود. این نوع اکو نیازمند تصاویر متعددی از زوایای مختلف می باشد.

اکوکاردیوگرافی سینه: این نوع از اکو قلب رایج ترین نوع موجود است. این روش، روشی بدون درد و غیر تهاجمی است. در این روش مبدلی روی قفسه سینه بالای قلبتان قرار داده می شود. این مبدل امواج فراصوت را به سمت قلبتان ارسال می کند. بعد از برگشت این امواج به مبدل، یک کامپیوتر آنها را تفسیر کرده و به این ترتیب تصاویر قلبتان را بر روی مانیتور به نمایش می گذارد.

اکوکاردیوگرافی از راه مری: طی این روش اکو قلب یک مبدل بسیار کوچک، از طریق دهان به درون حلقتان فرستاده می شود. برای آسانتر شدن این فرایند و همین طور جلوگیری از عق زدن، گلویتان را بی حس می کنند. این مبدل از طریق مری به معده تان می رسد، به این ترتیب در قسمت پشت قلبتان قرار گرفته و دکترتان می تواند مشکلات مربوط به بخش پشت قلب را که در روش اکوکاردیوگرافی سینه قادر به بررسی اش نبود را به خوبی بررسی کند.

اکوکاردیوگرافی استرس: در این نوع اکو از روش اکوکاردیوگرافی سینه استفاده می شود، با این تفاوت که این تست قبل و بعد از انجام ورزش و یا بعد از استفاده از داروهایی خاص که باعث افزایش ضربان قلبتان می شود صورت می گیرد. بدین ترتیب نحوه عملکرد قلبتان تحت فشار و استرس بررسی می شود.

اکوکاردیوگرافی جنین: این اکو بر روی مادران حامله و در طی هفته های ۱۸ تا ۲۲ حاملگی انجام می گیرد. در این روش مبدل بر روی شکم مادران قرار می گیرد تا از سلامت قلب جنین اطمینان حاصل شود. این نوع تست خطری برای جنین ندارد چون از تشعشعات مانند اشعه ایکس استفاده نمی شود.

 

هزینه اکو قلب در اصفهان

هزینه اکو قلب در اصفهان می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد و به عبارتی نوع خدمات دریافت شده تعیین کننده میزان هزینه ها می باشد. به طور مثال نوع اکوکاردیو گرافی مورد نیاز هزینه کلی را تعیین می کند به طوری که انجام اکو از طریق مری نیاز به تجهیزات و تخصص بیشتری دارد و به طبع هزینه آن نیز بیشتر استاز جمله عوامل دیگر تاثیر گذار بر هزینه اکو قلب مراکزی است که این کار را انجام می دهند. به طور معمول مراکز دولتی هزینه کمتری دارند اما در مقایسه با مراکز خصوصی از امکانات و خدمات کمتری برخوردار هستند و قادر به رفع تمامی نیاز های بیماران نمی باشند.

تجربه و شهرت پزشک متخصصی که این کار را انجام می دهد نیز می تواند بر مقدار هزینه ها تاثیر گذار باشد. متخصصان بسیار ماهر ممکن است هزینه بالاتری را برای ارائه تخصص خود دریافت کنندبرخی افراد نیز تحت پوشش بیمه هستند که ممکن است هزینه های آنها را کاهش دهد. اکو در اصفهان در کلینک مجهز به دستگاه های پیشرفته و متخصصان با تجربه در این زمینه انجام می شود. این مرکز با توجه به ارائه خدمات عالی به بیماران و تامین آسایش و راحتی آنها در مقابل هزینه مناسبی دریافت می کند تا اکثر بیمارانی که نیاز به انجام اکو دارند بتوانند از خدمات و تخصص این مرکز استفاده کنند و نتایج درمانی مطلوب را به دست بیاورند.

 

echocardiography-heart.jpg

 

مراکز انجام اکو قلب در اصفهان

اکوکاردیوگرافی سینه به آمادگی خاصی احتیاج ندارد، اما اگر شما باید اکوکاردیوگرافی از راه مری را انجام دهید، باید چند ساعت قبل از انجام تست چیزی نخورید. این امر از استفراغ کردن در طول انجام اکو جلوگیری می کند. همچنین ممکن است به خاطر استفاده از داروهای مسکن تا چند ساعت بعد از انجام این تست نتوانید رانندگی کنید. اگر قرار است اکوکاردیوگرافی استرس را انجام دهید، لباس ها و کفش های مناسب ورزش را به تن کنید. درصورتی که به هر خدمات پزشکی همچون اکو قلب در اصفهان، آنژیوگرافی در اصفهان، نوار قلب در اصفهان و ... نیاز دارید کافی است برای رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول اکو قلب

با استفاده از نتایج حاصل از انجام اکو قلب چه اطلاعاتی بدست می آید؟
در تصوایر ثبت شده از اکو قلب اطلاعاتی نظیر: تجمع مایع در کیسه های اطراف قلب، وجود لخته خون در قلب، مشکلات آئورت، وجود مشکلات در حرکات انقباضی و انبساطی قلب و همچنین وجود مشکل در عملکرد دریچه های قلب قابل مشاهده می باشد.
هزینه انجام اکو قلب در اصفهان چقدر است؟
هزینه های مربوط به انجام اکو قلب در اصفهان بسته به نوع اکو، متفاوت می باشد، برای اطلاع از قیمت اکو قلب در اصفهان با کارشناسان کلینیک تخصصی قلب و عروق زاینده رود اصفهان تماس حاصل نمایید.