اکو قلب اصفهان

اکو قلب یا اکوکاردیوگرافی تستی است که با استفاده از امواج صوتی، تصاویری از قلبتان ارائه می دهد. تصویری که از طریق این تست به دست می آید اکوکاردیوگرام نام دارد. این تست به دکتر شما این اجازه را می دهد تا چگونگی عملکرد قلب و دریچه های قلبتان را بررسی کند. تصاویر اکو قلب اطلاعاتی را درباره موارد زیر به شما می دهد:

 • وجود لخته های خون در حفره قلب
 • تجمع مایع در ساختار کیسه ای دور قلب
 • مشکلات آئورت که مهمترین شریان متصل به قلب است
 • مشکلات در عملکرد پمپاژ (انقباض قلب) و یا حالت استراحت (انبساط قلب)
 • مشکلات عملکرد دریچه های قلب

اکو قلب اصفهان

اکو قلب راهنمایی در تشخیص سلامت ماهیچه های قلب، به خصوص بعد از یک سکته قلبی است. همچنین این تست در تشخیص سلامت قلب نوزادان قبل تولد نیز کاربرد دارد.
معمولا انجام اکو قلب بدون درد است اما در موارد نادر و انواع به خصوصی از این تست، ممکن است ریسک انجام کار وجود داشته باشد، مثلا زمانی که از کنتراست (مایع بی ضرری که به درون جریان خون تزریق می شود) استفاده می شود. دکترتان ممکن است اکو قلب را به دلایل مختلفی تجویز کند مثلا؛ زمانی که بعد از انجام آزمایش یا گوش کردن به ضربان قلبتان متوجه یک ناهنجاری شود. در مواردی که ضربان قلب شما نامظم شود و یا زمانی که نشانه ای از مشکلات قلبی مانند درد قفسه سینه و یا تنگی نفس داشته باشید، این تست برای بررسی دریچه ها و حفره های قلب انجام می شود. انواع اکو قلب در ادامه بررسی شده است.

اکو قلب اصفهان

اکوکاردیوگرافی سه بعدی: در این نوع تست از اکوکاردیوگرافی سینه و یا اکوکاردیوگرافی از راه مری استفاده می شود. این نوع اکو نیازمند تصاویر متعددی از زوایای مختلف می باشد.

اکوکاردیوگرافی سینه: این نوع از اکو قلب رایج ترین نوع موجود است. این روش، روشی بدون درد و غیر تهاجمی است. در این روش مبدلی روی قفسه سینه بالای قلبتان قرار داده می شود. این مبدل امواج فراصوت را به سمت قلبتان ارسال می کند. بعد از برگشت این امواج به مبدل، یک کامپیوتر آنها را تفسیر کرده و به این ترتیب تصاویر قلبتان را بر روی مانیتور به نمایش می گذارد.

اکوکاردیوگرافی از راه مری: طی این روش اکو قلب یک مبدل بسیار کوچک، از طریق دهان به درون حلقتان فرستاده می شود. برای آسانتر شدن این فرایند و همین طور جلوگیری از عق زدن، گلویتان را بی حس می کنند. این مبدل از طریق مری به معده تان می رسد، به این ترتیب در قسمت پشت قلبتان قرار گرفته و دکترتان می تواند مشکلات مربوط به بخش پشت قلب را که در روش اکوکاردیوگرافی سینه قادر به بررسی اش نبود را به خوبی بررسی کند.

اکوکاردیوگرافی استرس: در این نوع اکو از روش اکوکاردیوگرافی سینه استفاده می شود، با این تفاوت که این تست قبل و بعد از انجام ورزش و یا بعد از استفاده از داروهایی خاص که باعث افزایش ضربان قلبتان می شود صورت می گیرد. بدین ترتیب نحوه عملکرد قلبتان تحت فشار و استرس بررسی می شود.

اکوکاردیوگرافی جنین: این اکو بر روی مادران حامله و در طی هفته های ۱۸ تا ۲۲ حاملگی انجام می گیرد. در این روش مبدل بر روی شکم مادران قرار می گیرد تا از سلامت قلب جنین اطمینان حاصل شود. این نوع تست خطری برای جنین ندارد چون از تشعشعات مانند اشعه ایکس استفاده نمی شود.

مراکز انجام اکو قلب در اصفهان

اکوکاردیوگرافی سینه به آمادگی خاصی احتیاج ندارد، اما اگر شما باید اکوکاردیوگرافی از راه مری را انجام دهید، باید چند ساعت قبل از انجام تست چیزی نخورید. این امر از استفراغ کردن در طول انجام اکو جلوگیری می کند. همچنین ممکن است به خاطر استفاده از داروهای مسکن تا چند ساعت بعد از انجام این تست نتوانید رانندگی کنید. اگر قرار است اکوکاردیوگرافی استرس را انجام دهید، لباس ها و کفش های مناسب ورزش را به تن کنید.

مراکز انجام اکو قلب در اصفهان
در طول انجام اکو قلب

اغلب تست های اکو قلب کمتر از یک ساعت زمان برده و می توانند هم در بیمارستان و هم در مطب پزشک انجام شوند.

مراحل اکوکاردیوگرافی سینه به شرح زیر است:

 1. ابتدا باید لباس های بالا تنه خود را در بیاورید.
 2. تکنسین چند الکترود به بدن شما وصل خواهد کرد.
 3. تکنسین با جلو و عقب کردن مبدل امواج صوتی ارسالی را دریافت می کند.
 4. ممکن است از شما خواسته شود راه بروید یا به روشی که خواسته می شود نفس بکشید.

مراحل اکوکاردیوگرافی از راه مری به شرح زیر است:

 1. مری شما بی حس می شود
 2. مسکنی به شما داده می شود تا در طول انجام فرایند آرام باشید
 3. مبدل به وسیله یک لوله ابتدا به حلق و سپس از راه مری به معده هدایت می شود.
 4. فرایند انجام اکوکاردیوگرافی استرس همانند اکوکاردیوگرافی سینه است با این تفاوت که در اکوکاردیوگرافی استرس تصاویری از قبل و بعد انجام ورزش گرفته می شود. طول مدت ورزش معمولا بین ۶ تا ۱۰ دقیقه متغیر است.