لید های نوار قلب چیست

نوار قلب (ECG) یک آزمایش ساده است که می تواند برای بررسی ریتم قلب و فعالیت الکتریکی قلب شما استفاده شود. از سنسورهای متصل به پوست برای تشخیص سیگنال های الکتریکی تولید شده توسط قلب شما در هر بار ضربان قلب استفاده می شود. الکترودهایی که برای دستگاه نوار قلب در کلینیک ها استفاده می شوند دوازده تا هستند که از شش لید اندامی و شش لید برای قفسه ی سینه تشکیل شده اند. لید هایی که برای اندام استفاده می شوند از لید های استاندارد دو قطبی و لید های تقویت شده تشکیل شده اند. لید اول تفاوت ولتاژ دست چپ و راست را به ثبت می رساند. لید دوم تفاوت ولتاژ بین پای چپ و دست راست را گزارش می کند و در نهایت لید سوم تفاوت ولتاژ بین پای چپ و دست چپ را به پزشک نشان می دهد.

محل قرار گرفتن لید های نوار قلب

لید های نوار قلب چه چیزی را به ثبت می رسانند

لید های نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) فعالیت الکتریکی قلب شما را در حالت استراحت ثبت می کند. این اطلاعات در مورد ضربان قلب و ریتم آن را ارائه می دهد و نشان می دهد که آیا بزرگ شدن قلب به دلیل فشار خون بالا یا شواهدی از حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) وجود دارد یا خیر. گاهی در صورت عدم ایجاد اختلال در فعالیت الکتریکی قلب، ممکن است یک فرد مبتلا به بیماری قلبی بعد از ارزیابی توسط لید های نوار قلب همچنان نتیجه ECG طبیعی داشته باشد. در صورت مشکوک بودن به بیماری قلبی، ممکن است سایر روش های تشخیصی نیز توصیه شود. درمان بیماری قلبی به شرایط تشخیصی بستگی دارد. 
نوار قلب می تواند به پزشک شما کمک کند ضربان قلب سریع و غیرمعمول را تشخیص دهد. لید های نوار قلب می توانند بی نظمی در ریتم قلب (آریتمی) را نشان دهد. این شرایط ممکن است در صورت نقص عملکرد هر قسمت از سیستم الکتریکی قلب رخ دهد. همانطور که قلب دچار دپولاریزاسیون و ریپولاریزاسیون می شود، جریان های الکتریکی در بدن پخش می شوند، زیرا بدن به عنوان یک هادی در بدن عمل می کند. جریان های الکتریکی تولید شده توسط قلب معمولاً توسط الکترودهایی که روی سطح بدن قرار گرفته اند، اندازه گیری می شوند و ردیابی حاصل از آن الکتروکاردیوگرام نامیده می شود. این الکترودها بر روی هر بازو و پا قرار می گیرند و شش الکترود در مکان های مشخص شده روی قفسه سینه قرار می گیرند. سیم های الکترود به دستگاهی متصل هستند که اختلافات ولتاژ بین الکترودهای انتخاب شده را اندازه گیری می کند.

لید های نوار قلب چه چیزی را به ثبت می رسانند

مزایای استفاده از لید های نوار قلب چیست

استفاده از لیدهتی نوار قلب دارای مزیت های به شرح زیر است:

  • فعالیت الکتریکی قلب را می توان با استفاده از آن بررسی کرد.
  • علت درد غیر قابل توضیح قفسه سینه را که می تواند در اثر حمله قلبی، التهاب کیسه اطراف قلب (پریکاردیت) یا آنژین ایجاد شود، پیدا کرد.
  • علت علائم بیماری های قلبی مانند تنگی نفس، سرگیجه، غش یا ضربان های سریع و نامنظم قلب (تپش قلب) را می توان یافت.
  • بررسی این که آیا دیواره های قلب بیش از حد ضخیم است (هیپرتروفی) یا خیر.
  • با استفاده از لید های نوار قلب می توان بررسی کرد که دستگاه های مکانیکی کاشته شده در قلب مانند ضربان سازها برای کنترل ضربان طبیعی قلب چقدر کار می کنند.
  • سلامت قلب را در صورت وجود بیماری های قلبی یا بیماری های دیگر مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، سیگار کشیدن، دیابت یا سابقه خانوادگی بیماری های قلبی زودرس، بررسی می کند.
نوشتن دیدگاه