هولتر فشار خون در بارداری

بالا بودن فشار خون یکی از مشکلات شایع در جامعه امروز است. یکی از گروه های در معرض ابتلا به فشار خون بالا خانم های باردار هستند. برای پایش 24 ساعته فشار خون در خانم های باردار جهت تضمین سلامت مادر و جنین از هولتر فشار خون استفاده می شود. ما در این مقاله کوشیده ایم شما را با مبحث هولتر فشار خون در بارداری بیشتر آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

هولتر فشار خون چیست

قبل از بحث در مورد هولتر فشار خون در بارداری باید ببینیم که این دستگاه چه کاربردی دارد. هولتر فشار خون با نام علمی ABPM دستگاهی کوچک برای پایش 24 ساعته فشار خون است که می تواند به پزشک تصویر واضحی از روند تغییر فشار خون شما در طی شبانه روز بدهد. این دستگاه باز و بسته می شود و به جهت سبکی، حمل آن آسان است، حتی در طی فعالیت های روزمره بیرون از منزل و در خواب نیز به طور مستمر مقدار فشار خون شما را ثبت می کند.

علت نیاز به هولتر فشار خون در بارداری

بارداری می تواند یکی از عوامل بستر ساز افزایش فشار خون باشد. افزایش وزن مادر در اثر حاملگی یا کم تحرکی، اولین حاملگی یا سن زیاد فرد حامله همگی از عوامل بالا رفتن فشار خون محسوب می شوند. گاهی به صلاحدید پزشک، برای اطمینان حاصل کردن از سلامت مادر و جنین او، استفاده از هولتر فشار خون در بارداری توصیه می شود.
استفاده از هولتر فشار خون در بارداری صرفا حدود 20 سال است که در جهان وجود دارد. هنگام استفاده از این دستگاه، فرد حامله به راحتی می تواند تمامی فعالیت های روزمره خود را انجام دهد و اتصال این دستگاه به بدن او نباید موجب استرس او شود زیرا جایی برای نگرانی نیست!
ممکن است این سوال برای شما وجود داشته باشد که چرا به جای استفاده از هولتر فشار خون در بارداری از روش اندازه گیری فشار خون معمول استفاده نمی شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که هولتر فشار اساسا همان دستگاه فشار خون است که شبانه روزی وضعیت فشار خون را می سنجد، آن هم در تمامی شرایط اعم از فعالیت و استراحت در حالی که در روش معمولی صرفا یکبار فشار خون اندازه گیری می شود که ممکن است به جهت آرامش یا استرس بیمار در آن لحظه درک صحیحی از فشار خون فرد را به همراه نداشته باشد.

علت نیاز به هولتر فشار خون در بارداری

نتایج حاصل از استفاده از هولتر فشار خون در بارداری

شرایط متفاوت حاملگی، فشار خون های متفاوتی را در پی دارد که برخی در مقایسه با بارداری نرمال مقدار بیشتری دارند. هولتر فشار خون در مقایسه با روش معمول سنجش فشار خون در فهم گسترش پره اکلامپسی در حاملگی یا محدودیت های رشد جنینی بهتر عمل می کند. اما این روش آنقدر هم دقیق یا ویژه نیست که بتوان به صورت روتین برای این اهداف از آن استفاده کرد.
مطالعه فشار خون های ثبت شده توسط هولتر فشار خون نشان داده که فشار خون بالا در خواب در زنان دارای فشار خون بالای حامگلی یا پره اکلامپسی شایع است. همین مطالعات نشان داده که زنان بارداری که بیرون از منزل کار می کنند در مقایسه با زنان خانه دار فشار خون بالاتری دارند، البته از این داده نمی توان نتیجه گرفت که کار نکردن در طول بارداری مانع فشار خون بالای حامگلی یا پره اکلامپسی می شود.