درد دست بعد از آنژیوگرافی

زمانی که فرد عمل آنژیوگرافی را انجام می‌دهد با دردهای مختلفی روبرو می‌شود که درد دست یکی از آنهاست. در واقع زمانی درد دست به اوج خود می‌رسد که فرایند عمل از طریق دست انجام شود. به طور کلی آنژیوگرافی از طریق پا و دست انجام می‌شود که بنا به تشخیص پزشک یکی از آنها انتخاب می‌شود. متاسفانه، از آن جایی که تشخیص دقیق مشکلات عروقی تنها به روش آنژیوگرافی امکان پذیر است، بیماران باید دردهای ناشی از آن را تحمل کنند.

پزشکان طبق تحقیقات صورت گرفته به این نتیجه رسیده‌اند که از زمان اضافه شدن آنژیو دست، میزان خونریزی شدید و حتی مرگ به طور چشمگیری کاهش یافته است. البته، هنوز بسیاری از پزشکان آنژیو از طریق کشاله ران را ترجیح می‌دهند و هنوز با ادعای فوق کنار نیامده‌اند. آنها معتقدند که آنژیو از طریق کشاله ران ساده تر و ایمن تر است. پس با این تفاسیر هنوز نمی‌توان فرق چندانی برای آنژیو دست یا پا قائل شد. باید منتظر ماند تا دید که آیا تحقیقات صورت گرفته به واقیت نزدیک می‌شوند یا خیر. در صورت نیاز به ویزیت توسط پزشک قلب و یا انجام آنژیوگرافی دارید می توانید به بهترین دکتر آنژیوگرافی اصفهان در کلینیک زاینده رود مراجعه کنید.

برخی از عوارض آنژیوگرافی قلب

همانطور که گفتیم هیچ درمانی بدون عوارض نیست. حتی مصرف آنتی بیوتیک نیز می‌تواند افراد را با مشکلاتی همراه کند. برخی از عوارض آنژیوگرافی نیز به این شرح است:

  • درد دست و بازو: اگر آنژیو از طریق دست صورت گیرد، درد ناشی از آن طبیعی بوده و بعد از مدتی بهبود می‌یابد. به طور کلی، درد آنژیو از طریق دست به مراتب کمتر از درد آنژیو از طریق پا است. اما اگر درد ناشی از آنژیو به حد غیر طبیعی رسید، بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. همچنین، برای تسکین درد طبیعی آنژیو دست می‌توانید از مسکن هایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند، استفاده کنید.
  • کبودی: بروز کبودی پس از آنژیو کاملا طبیعی بوده و پس از مدتی از بین می‌رود. در غیر این صورت باید به پزشک معالج خود مراجعه کرده و مراتب را به سمع او برسانید.
  • انسداد خون: در مواقع نادری ممکن است پس از عمل آنژیو شریان های خون مسدود شده و از طریق پوست به بیرون نشت کنند. با مشاهده این امر بلافاصله به اورژانس مراجعه کرده و تحت معاینه قرار بگیرید.

برخی از عوارض آنژیوگرافی قلب

حساسیت های آلرژیک پس از آنژیوگرافی دست: بروز حساسیت های آلرژیک پس از آنژیو دست بسیار شایع بوده و نباید بابت آن نگران بود. این حساسیت ها در حالت خفیف به شکل لکه های قرمز رنگ و خارش پوستی همراه هستند. در حالی که هنگام شدت یافتن با مشکلات تنفسی همراه می‌شوند.

نحوه انجام آنژیوگرافی از راه دست

در این روش، لوله های کوچکی به نام کاتر به منظور بررسی شرایط خون و فشار درونی قلب از طریق اشعه ایکس وارد شریان های خون می‌شوند. این کار باعث می‌شود تا علت درد قفسه سینه، انسداد شریان های خونی و تنگی نفس مشخص شود. زمانی که پزشک نیاز به بررسی های بیشتر و جزئی تر داشته باشد، برای جلوگیری از ایجاد مشکل برای شریان های دست از طریق کشاله ران اقدام به وارد کردن کاتر می‌کند. از این رو، دیگر خبری از درد دست نخواهد بود.

مزایای آنژیوگرافی از راه دست

از آن جایی که آنژیوگرافی یک روش کاملا تهاجمی است، ممکن است بیمار نتواند محل ورود کاتر را تکان دهد. در صورتی که محل ورود کاتر پاها باشند، امکان راه رفتن تا چند روز برای بیمار میسر نیست. در حالی که با انجام آنژیو دست دیگر خبری از این مشکل نیست و فرد به راحتی می‌تواند به کارهای خود برسد. سایر مزایای این روش عبارتند از:

  • ارائه تصویر دقیق از عروق خونی
  • عدم نیاز به جراحی
  • تشخیص و درمان محل عارضه به صورت همزمان
  • ارزیاب دقیق عروق نواحی مختلف
  • درد و خونریزی بسیار کم
  • عوارض بسیار کم
  • عدم نیاز به بیهوشی
نوشتن دیدگاه