برای باز شدن رگهای قلب چه بخوریم

برای داشتن یک بدن سالم، قلب سالم ضروری است. قلب را می توان یکی از قوی ترین ماهیچه های بدن دانست. این عضو با زنش های مداوم کار خون رسانی به بخش های دیگر بدن را انجام می دهد. قلب توسط دو نوع از رگ های اصلی این کار را انجام خواهد داد. سرخرگ ها و سیاهرگ ها. سرخرگ ها کار خون رسانی به بافت های بدن را انجام می دهند. خونی که از قلب به بافت های بدن پمپ می شود دارای اکسیژن بالا و مواد تغذیه ای لازم می باشد. بعد از تبادل این مواد در بافت خون کم اکسژنی که دارای مواد دفعی سلول ها است از طریق سیاهرگ ها جمع آوری و به قلب برده می شود. واضح است که در صورت آسیب دیدن هر کدام از رگ های متصل به قلب در کار قلب و عملکر بافت ها و اندام های متفاوت مشکل ایجاد خواهد شد و بدن با مشکل جدی رو به رو خواهد شد.  برای ویریت توسط بهترین دکتر قلب اصفهان می توانید به کلینیک قلب زاینده رود مراجعه کنید.

چرا رگ های قلب دچار آسیب می شوند

رگ های قلبی به دلایل متفاوتی ممکن است دچار گرفتگی و انسداد شوند. یکی از مواردی که باعث می شود عروق قلبی از ابتدا یا به مرور دچار گرفتگی شوند، مشکلات ژنتیکی است. در اغلب این موارد با استفاده از عمل های جراحی و یا تغذیه سالم می توان مشکل را برطرف نمود. به دلیل زندگی شهر نشینی، تحرک کمتر و تغذیه ناسالم مشکلات قلبی عروقی به خصوص انسداد رگ های قلبی بسیار شایع شده است. یکی از مواردی که سبب گرفتگی رگ ها می شود رسوب چربی های ناسالم به خصوص کلسترول در سطح رگ ها می شود. بسیاری از این موارد با استفاده از یک رژیم غذایی سالم قابل حل خواهد بود.

چرا رگ های قلب دچار آسیب می شوند

مصرف چه غذاهایی باعث بازشدن رگ های قلب می شود

برخی از مواد غذایی با مصرف مداوم می توانند علاوه بر تاثیر مثبت در سلامتی، گرفتگی رگ های قلبی را از بین ببرند. در این مقاله به چند گزینه از آن ها اشاره می کنیم:

  • ماهی و غذاهای دریایی: استفاده دو بار در هفته ماهی و غذاهای دریایی به شدت توصیه می شود. این نوع غذاها دارای روغن های سالم و اسیدهای چرب امگا سه می باشند که باعث می شود سطح کلسترول خون به حد نرمالی برسد. استفاده از غذاهای دریایی به خصوص ماهی خطر بیماری های قلبی را به شدت کاهش می دهد.
  • روغن نارگیل: روغن نارگیل را می توان از جمله چربی هایی دانست که مصرف آن به شدت برای سلامتی و کارکرد عروق قلبی موثر می باشد.
  • کلم بروکلی: یکی از خوراکی هایی که برای قلب مورد استفاده قرار می گیرد، کلم بروکلی می باشد. بروکلی دارای ویتامین کا است و از سخت شدن رگ های قلبی جلوگیری می کند.
  • دارچین: مصرف میزانی از دارچین به اندازه 5 گرم به صورت روزانه باعث تنظیم فشار خون می شود و هم چنین باعث می شود که عروق قلبی دچار سختی نشوند و چربی های مضر روی آن رسوب نکند.

از دیگر خوراکی های باز کننده قلب و عروق می توان به گزینه هایی مانند مارچوبه، زردچوبه، سیر، انار و ... اشاره کرد. 

نوشتن دیدگاه