استرس اکو

اکوکاردیوگرافی استرس که همچنین به آن تست استرس اکو گفته می شود روشی است که تعیین می کند قلب و رگ های خونی شما چگونه کار می کنند. در حین استرس اکو در حالی که بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت ورزش می کنید پزشک فشار خون و ریتم قلب شما را تحت نظر دارد. هنگامی که ضربان قلب شما به حد اوج برسد، پزشک با استفاده از تصاویر سونوگرافی از قلب شما عکسبرداری می کند تا مشخص کند آیا عضلات قلب شما هنگام ورزش خون و اکسیژن کافی دریافت می کنند یا خیر.
اگر شما درد قفسه سینه داشته باشید پزشک شما ممکن است آزمایش استرس اکو را برای شما تجویز کند چرا که این درد ممکن است ناشی از بیماری عروق کرونر یا انفارکتوس عضله ها باشد که خبر از یک حمله قلبی می دهد. این آزمایش همچنین تعیین می کند که در صورت توانبخشی قلب چه میزان ورزش را می توانید با خیال راحت انجام دهید.

تست استرس اکو اصفهان

این آزمایش بی خطر و غیر تهاجمی است. عوارض نادر است، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ضربان قلب غیر طبیعی
  • سرگیجه یا غش
  • حمله قلبی

 

تست استرس اکو اصفهان

 

این آزمایش معمولاً در آزمایشگاه استرس اکو انجام می شود اما می تواند در مطب پزشک یا سایر کلینیک های پزشکی نیز صورت بگیرد. به طور معمول استرس اکو بین 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.
قبل از آزمایش باید موارد زیر را انجام دهید:

  • حتماً سه تا چهار ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید و ننوشید.
  • در روز آزمایش سیگار نکشید زیرا نیکوتین می تواند در ضربان قلب شما اختلال ایجاد کند.
  • بدون مشورت با پزشک خود قهوه ننوشید و هیچ داروی حاوی کافئین مصرف نکنید.
  • اگر دارو مصرف می کنید از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید آنها را در روز تست مصرف کنید یا نه. قبل از انجام آزمایشات نباید داروهای قلبی خاصی مانند مسدود کننده های بتا، ایزوسوربید-دنیترات، ایزوسوربید مونونیتات و نیتروگلیسیرین مصرف کنید. اگر برای کنترل دیابت دارو مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.
  •  لباس راحتی و گشاد بپوشید. از آنجا که ورزش خواهید کرد، حتماً کفش های پیاده روی یا دویدن مناسب داشته باشید.

پزشک شما باید بداند که قلب شما در هنگام استراحت چگونه کار می کند تا یک الگوی دقیق از نحوه کارکرد شما به دست آورد. پزشک شما با قرار دادن 10 پد کوچک و چسبنده به نام الکترود روی سینه شما شروع می کند. الکترودها به یک نوار قلب (ECG) متصل می شوند.
ECG فعالیت الکتریکی قلب به ویژه میزان ضربان قلب شما را اندازه گیری می کند. احتمالاً فشار خون شما در طول آزمایش نیز گرفته شده است. در مرحله بعد، شما دراز می کشید و پزشک شما اکوکاردیوگرام یا سونوگرافی قلب شما را انجام می دهد. آنها ژل مخصوصی را روی پوست شما اعمال می کنند و سپس از دستگاهی به نام مبدل استفاده می کنند. این دستگاه امواج صوتی را منتشر می کند تا تصاویری از حرکت قلب و ساختارهای داخلی شما ایجاد شود.

تست استرس قلب

بعد از اکوکاردیوگرام در حالت استراحت، پزشک از شما می خواهد تا روی یک تردمیل یا دوچرخه ثابت ورزش کنید. بسته به شرایط جسمی شما ممکن است پزشک از شما بخواهد شدت ورزش خود را افزایش دهید. احتمالاً باید 6 تا 10 دقیقه ورزش کنید یا تا زمانی که احساس خستگی کنید تا ضربان قلبتان تا حد ممکن بالا برود. اگر احساس سرگیجه یا ضعف دارید یا در سمت چپ قفسه سینه درد دارید سریعاً به پزشک خود گزارش دهید.
به محض اینکه پزشک به شما گفت که ورزش را متوقف کنید سونوگرافی دیگری انجام می دهد. این کار برای گرفتن تصاویر بیشتر از قلب شما در حال استرس است. سپس وقت دارید که خنک شوید. می توانید به آهستگی قدم بزنید تا ضربان قلب شما به حالت عادی بازگردد. پزشک شما تا زمان بازگشت سطح به حالت عادی، ECG، ضربان قلب و فشار خون شما را کنترل می کند.

 

تست استرس قلب


تست استرس اکو بسیار قابل اعتماد است. پزشک نتایج آزمایش شما را برای شما توضیح می دهد. اگر نتایج طبیعی باشد، قلب شما به درستی کار می کند و احتمالاً رگ های خونی شما به دلیل بیماری عروق کرونر مسدود نشده اند. نتایج غیر طبیعی آزمایش ممکن است به این معنا باشد که قلب شما به طور مؤثر خون پمپ نمی کند زیرا انسداد عروق خون وجود دارد. دلیل دیگر می تواند این باشد که حمله قلبی به قلب شما آسیب رسانده است. تشخیص بیماری عروق کرونر و ارزیابی خطر ابتلا به حملات قلبی در اوایل می تواند به پیشگیری از عوارض بعدی کمک کند. این آزمایش همچنین می تواند تعیین کند که آیا برنامه فعلی توانبخشی قلبی برای شما کار می کند یا خیر.