اکو مری

ممکن است در برخی مواقع شما متوجه علائمی از وجود لخته خون در قلب خود و یا مشکل دیگری در قلب شوید، در این زمان پزشک شما برای بررسی دقیق تر مشکل و همچنین تشخیص آن به تصاویر و اطلاعات دقیقی از قلب خود و عملکرد آن نیاز پیدا می کند.
اکو مری با مخفف TEE نوعی از اکوکاردیوگرام قلب است که نوعی روش تشخیصی در حوزه پزشکی به شمار می رود. این روش که از راه مری انجام می شود به وسیله ارسال برخی امواج با فرکانس های مشخص به مری قابل انجام است. مری در نزدیکی قلب قرار دارد، به همین دلیل برای مطلع شدن از وضعیت قلب، این کار را از طریق مری انجام می دهند. برای انجام اکو مری از نوعی مبدل که مانند میکروفون عمل می کند استفاده می شود. قبل از انجام این روش، گلوی شما توسط پزشک با نوعی بی حس کننده بی حس می شود تا شما دردی را حس نکنید و این کار به راحتی انجام شود. پس از بی حسی پزشک لوله ای به قطر نسبتا کم را وارد دهان شما می کند تا این لوله به نزدیکی مری شما برسد. 

اکو مری اصفهان

ممکن است شما در طی انجام این روش وجود پروب را در گلوی خود حس کنید ولی حس کردن آن موجب ایجاد درد و تنگی نفس در شما نمی شود. وقتی این لوله به نزدیکی مری شما می رسد، با توجه به ویژگی هایی که مبدل دارد، این لوله امواجی که از قلب فرستاده می شوند را دریافت می کند. پس از رسیدن امواج به لوله، این امواج از طریق لوله به مبدل ارسال می شوند. البته پزشک شما می تواند برای مطلع شدن از وضعیت کامل قلب از طریق زوایای مختلف، لوله موجود در گلوی شما را به جهت های مختلف حرکت دهد تا تصاویر کامل تری از وضعیت شما داشته باشد. همچنین در طی انجام این روش باید شرایط بیمار به دقت مورد بررسی قرار بگیرد تا مشکلاتی در حین انجام این روش مانند خونریزی و یا انسداد تنفس ایجاد نشود. 

 

اکو مری اصفهان

 

امواج فرستاده شده به این مبدل از طریق صفحه کامپیوتر قابل مشاهده هستند. این امواج که به صورت تصویرهایی دقیق بر روی صفحه کامپیوتر نمایان می شوند، عکس هایی از دیواره ها و دریچه های قلب هستند. پزشک شما می تواند با توجه به این تصاویر از مشکل قلبی شما مطلع شود. اگر شما از بیماری مری رنج می برید و یا مشکل خاصی دارید انجام اکو مری می تواند برای شما خطرناک باشد، همچنین اگر شما باردار هستید و یا احتمال می دهید که باشید قبل از انجام اکو مری باید با پزشک مشاور خود مشورت کرده و سپس اقدام به انجام این روش کنید.

اکو قلب از راه مری

برای انجام اکو مری باید ناشتا باشید، زیرا ممکن است امواج قلب به درستی به مبدل ارسال نشوند و اختلالی در روند انجام این کار به وجود بیاید. اکو مری با توجه به اینکه چندان سخت و زمان بر نیست می تواند سر پایی انجام شود و شما ممکن است فقط برای یک روز مجبور باشید در بیمارستان بستری شوید، زیرا انجام این روش فقط برای مدت 20 تا 40 دقیقه طول می کشد.
البته نوعی از روش ها تشخیصی است که در مراکز قلب و بیمارستان های قلب انجام می شود که شما باید برای انجام این روش به این مراکز مخصوص مراجعه کنید. اکو مری نیز می تواند مانند دیگر روش های تشخیصی عوارضی را در پی داشته باشد که شما قبل از انجام این روش باید از عوارض آن اطلاع داشته باشید و در مواردی نیز باید در مورد آنها با پزشک معالج خود مشورت کنید. از جمله عوارض اکو مری می توان به درد گلو اشاره کرد که این درد می تواند در مواردی با استفاده از داروهای آرام بخش که توسط پزشک معالج تجویز می شود، تسکین یابد.

 

اکو قلب از راه مری


اکو مری که از طریق دهان انجام می شود می تواند عوارضی همچون آسیب جدی به دهان و دندان داشته باشد. همچنین این روش به دلیل ورود لوله به گلوی شما می تواند موجب آسیب رسیدن به گلو و مری شما شود. علاوه بر آن ممکن است عوارض دیگری از جمله خونریزی، مشکلات تنفسی و مشکلات ریتم قلب را نیز در پی داشته باشد.
البته اکو مری با توجه به شرایط هر بیمار، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای داشتن خاطر آسوده بهتر است قبل از اقدام به انجام آن با پزشک معالج خود درباره عوارض احتمالی مشورت کنید.