هولتر فشار

مبتلا بودن به بیماری فشار خون دردسرهایی را نیز به دنبال دارد، از استفاده ی منظم از داروهای کنترل کننده فشار خون گرفته تا چک کردن مکرر آن با استفاده از دستگاه های مربوط به فشار خون. این دستگاه هولتر فشار نام دارد که به مدت 24 ساعت توسط بیمار پوشیده می شود. هولتر فشار تغییرات فشار خون را طی یک دوره یک روزه ثبت می کند. هولتر فشار خون بیمار را به مدت 24 ساعت در محیط عادی در خارج از مطب پزشک ارزیابی و ثبت می کند.

هولتر فشار در اصفهان

استفاده از هولتر فشار برای رد و یا تایید کردن امکان ابتلا به بیماری فشار خون و بررسی و ارزیابی نتایج درمانی این بیماری بسیار ضروری است. در طی فرآیند استفاده از این دستگاه، یک کاف به بازوی فوقانی وصل می شود و یک ضبط کننده به سطح لگن (مفصل ران) متصل می شود. معمولاً ضبط کننده، فشار خون را هر 30 دقیقه در طول روز و هر 2 ساعت در طول شب ثبت می کند. این پروسه اصلا دردناک و وقت گیر نیست. باد کردن بازوبند مي تواند باعث احساس فشار ناخوشايندي در بيماران با فشارخون بالا شود. وقتی در این حالت هستید اصلا توصیه نمی شود که با دستتان کارهای سنگین انجام دهید و یا دوش بگیرید. خیس شدن محل مورد نظر ممکن است در عملکرد دستگاه اختلال جدی ایجاد کند.

 

هولتر فشار اصفهان


این گونه نظارت فشار خون بیمار باعث می شود که به بیماران نسخه های غیرضروری برای داروهای کاهش دهنده فشار خون داده نشود. بروز سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب دیدگی اعضای بدن به دلیل فشار خون بالا در این بیماران کاهش می یابد. نظارت بر فشار خون خانگی باعث می شود فشار خون در طول روز در محیط طبیعی بیمار اندازه گیری و ثبت شود.

نظارت بر فشار خون بیمار نیاز به پوشیدن کاف برای یک دوره ی 24 ساعته دارد. یک پرستار آموزش دیده بازوبند مانیتوردار را بر روی بازوی بیمار قرار می دهد و دستورالعمل های اساسی را ارائه می دهد.

  1. اصلا بازوبند را باز نکنید.
  2. از فعالیت های شدید خودداری کنید.
  3. هنگام خواندن دستگاه توسط پزشک، سعی کنید بازوی خود را شل کنید.
  4. این مانیتور طوری برنامه ریزی شده است تا فشارخون را به صورت خودکار در فواصل زمانی دلخواه بخواند.

نتایج هولتر فشار

در حالی که یک هولتر فشار تصویری می تواند گزارش فعالیت های قلبی را برای تشخیص بیماری های قلبی ارائه ده، اما هنوز هم معایبی در آن وجود دارد. هولتر فشار معمولاً دست و پا گیر و ناراحت کننده است و نیاز به آماده سازی پوست دارد. تعداد زیاد سیم و وارد شدن فشار زیاد به دست تا 24 ساعت باعث ایجاد بعضی از ناراحتی های پوستی مانند کبودی و خارش می شود.

 

 هولتر فشار

 

خطراتی احتمالی در زمان پوشیدن هولتر فشار جز ناراحتی احتمالی و سوزش پوستی در مکان الکترودها دارند، وجود دارد. با توجه به قیمت تقریبا بالایی که دارد باید توجه کنید که اصلا نباید خیس شود و یا به جایی برخورد کند، زیرا امکان از بین رفتن آن وجود دارد. برای تمام مدتی که هولتر فشار خود را پوشیده اید، فکر شنا و حمام کردن را از ذهن خود دور کنید. سعی کنید موقع خوابیدن به پشت بخوابید و دستگاه را کنار خود قرار دهید.
هنگامی که قلب شما می تپد، فشاری به خود وارد می کند که باعث می شود خون از طریق شریان های شما به قسمت دیگر بدن وارد شود. این نیرو فشاری بر روی رگ های خونی ایجاد می کند که این فشار خون نامیده می شود.
فشار عادی: زیر 120 ، فشار صعودی: 120-129 ، فشار خون بالا مرحله اول: 130-139
فشارخون مرحله دوم: 140 یا بیشتر ، بحران فشار خون: 180 یا بیشتر که حتما باید با اورژانس تماس بگیرید.