موج u در نوار قلب ناشی از چیست

بیماری های قلبی از از دسته مشکلات شایعی هستند که سالانه جان میلیون‌ها آدم را می گیرند. برخی بیماری های قلبی ژنتیکی و برخی دیگر بر اثر سبک زندگی بی کیفیت به وجود می آیند. بهرحال پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و امکان درمان بسیاری از بیماری های قلبی امکان پذیر شده است. البته در صورت تشخیص به موقع عملکرد قلب می توان پروسه درمان را سریع تر کرد. دستگاهی به نام نوار قلب وجود دارد که در ادامه می خواهیم راجع به آن و و معنی امواج آن صحبت کنیم.
نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام دستگاهی است که به صورت الکتریکی حرکات ماهیچه های قلب را تست کرده و بر روی یک برگه برای بررسی و آنالیز پرینت می کند. این دستگاه شامل شش الکترود است که به قسمت های مختلف بدن وصل می شوند. دستگاه به محض دریافت انرژی الکتریکی بدن شروع به ضبط حرکات قلب می کند. هر کدام از امواج دستگاه حرکت یک بخش قلب را نشان می دهد و اختلال در هر موج نشان دهنده یک اختلال در قلب خواهد بود.

نوار قلب چه نوع اختلالات قلبی را نشان می دهد

نوار قلب معمولا قادر نیست همه اختلالات قلبی را نشان دهد. به عنوان مثال انسداد عروق کرونر با یک تست نوار قلب مشخص نمی شوند. این دستگاه قادر است انواع آریتمی های قلبی، سکته قلبی یا آنفارکتوس، بزرگ شدن دهلیز و بطن، بیماری های تیروئید، فشار خون و سوء تغذیه را نشان دهد‌. نوعی دستگاه الکتروکاردیوگراف ورزشی وجود دارد که تست قلب را زمانی که در حال ورزش و تحت فشار است می گیرد‌. اگر عملیات اکسیژن رسانی به قلب در حالت فشار به سختی انجام شود، این دستگاه آن را نشان می دهد. سختی در رسیدن اکسیژن به قلب نشان دهنده آن است که فرد به باریک شدن عروق کرونر مبتلا شده است. به طور کل یک دستگاه نوار قلب معمولی قادر به تشخیص این اختلال و میزان پیشرفت آن در قلب نیست.

هریک از امواج نوار قلب نشان دهنده چیست

تست نوار قلب شامل سه موج P و QRS و T است که در ادامه شرحی از هر کدام بیان می کنیم:

موج P عملکردهای الکتریکی دهلیزهای قلب را نشان می دهد.

موج QRS نشان دهنده حرکت الکتریکی بطن به هنگام انقباض است.

موج T نشان دهنده حرکت الکتریکی بطن به هنگام استراحت است.

هریک از امواج نوار قلب نشان دهنده چیست

موج U در نوار قلب

این موج یک موج اضافی در تست نوار قلب است که تاکنون منشا آن مشخص نشده است. موج U بعد از موج T قابل مشاهده است و یک موج مثبت با ولتاژ خیلی پایین به شمار می رود. گمان می رود یکی از حالت های پرکاری تیروئید، هیپر کلسمی، هیپر کالمی، برادیکاردی، هیپرتروفی بطن منشا تشکیل موج U باشند.
نیاز به گرفتن تست نوار قلب را پزشک تعیین می کند و از آن برای تشخیص برخی بیماری ها استفاده می کند. این دستگاه کمک زیادی به پیشگیری از انواع بیماری ها می کند به شرطی که پزشک به سرعت متوجه اختلال در قلب شما بشود‌. اما اگر شما سابقه ارثی بیماری قلبی ندارید با تصحیح سبک زندگی سلامت قلب خود را تضمین کنید تا نیازی به قرار گرفتن زیر دستگاه نوار قلب نداشته باشید.

نوشتن دیدگاه