درمان افت قند خون در طب سنتی

اغلب افراد ممکن است تا کنون علائم افت قند خون را در خود مشاهده کرده باشند. افت قند خون می توان دلایل بسیاری داشته باشد. این عارضه با علائمی هم چون بی حسی، لرزش دست و پا، تهوع، سردرد، تاری دید ، بی خوابی، ضربان قلب سریع، تعریق و ... اتفاق بیفتد. قند خون در انسان های عادی دارای میزان نرمالی است. در واقع می توان گفت همان طور که قند خون بالا ممکن است عوارضی داشته باشد افت قند خون نیز بدن را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد. اگر بعد از افت قند خون به درمان ان یا جبران قند لازم برای بدن اقدام نکنید ممکن است بدن با مشکلات جدی رو به شود. همان گونه که می دانید قند مورد استفاده بدن انسان به صورت گلوکز به مصرف سلول های بدن می رسد. و تغذیه سلول ها از طریق آن انجام می شود. در صورت نرسیدن گلوکز کافی به سلول های بدن به خصوص سلول های مغزی می توان تصور کرد بدن با چه خطراتی مواجه خواهد شد.

افت قند خون چیست

انسولین هورمونی است که در بدن وظیفه دارد تحریک پذیر سلول ها را نسبت به انسولین بالا ببرد. در واقع به گرفتن گلوکز در خون و سوختن آن ها کمک می کند. در مواردی که میزان هورمون انسولین در خون بیشتر از مقدار گلوکز موجود در آن باشد بدن به حالت افت قند خون دچار می شود. میزان گلوکز کمتر از 70 میلی گرم در دسی لیتر به عنوان افت قند خون تعریف می شود.

افت قند خون چیست

درمان قند خون پایین در طب سنتی

روش های بسیاری وجود دارد که می توان به صورت سنتی افت قند خون را درمان کرد. افت قند خون اگر به صورت مداوم برای فرد تکرار شود حتما باید به پزشک مراجعه کند. اما در صورت افت قند خون به دلایلی مانند گرسنگی، فعالیت زیاد، خستگی و ... می توان از روش های زیر استفاده کرد: 

  • یک عدد خرمای متوسط به اندازه 5 کرم کربوهیدرات را وارد بدن می کندو با خوردن 3 عدد خرمای متوسط می توان باعث بالا رفتن قند خون شد. میوه های خشک نیز دارای کربوهیدرات ذخیره ای بالایی می باشند.
  • اگر افت قند خون به به دلایل مختلف برای شما اتفاق می افتد حتما در برنامه تغذیه ای خود از تخم خام آفتابگردان استفاده کنید.
  • عسل یکی از بهترین نمونه هایی است که می توان به سرعت گلوکز مورد نیاز بدن را تامین کند. عسل ماده ای زود هضم است و به سرعت جذب خون خواهد شد.
  • تخم شنبلیله به دلیل داشتن فیبر بالا می تواند در تنظیم قند خون نقش به سزایی داشته باشد . افراد میتلا به دیابت که مبتلا به کاهش قند خون می شوند می توانند تخم شنبلیه را به موارد تغذیه ای خود استفاده کنند.
  • ریشه شیرین بیان یکی از مواردی است که در طب سنی به آن توجه خاصی شده است. این ماده باعث بالا رفتن قند خون خواهد شد.. برای این منظور باید قطعات کوچک از ریشه های شیرین بیان را به قطعات کوچکی تقسیم کرد و سپس با مقداری آب آن ها را جوشاند. برای درمان افت قند خون می توان روزی یک لیوان از این جوشانده مصرف کرد.
نوشتن دیدگاه