خطرات اکو مری

اکوی مری در واقع آزمایشی است که برای تصویر برداری از لایه های قلبی مانند پریکارد یا آبشامه، عروق خونی متصل به قلب، دریچه های قلبی و ... از راه مری انجام خواهد شد. این آزمایش زمانی انجام می شود که با استفاده از اکوی قلب معمولی نتوان اطلاعات لازم و مناسب را از شرایط قلب به دست آورد. در این آزمایش با استفاده از پین هایی که به مری ارسال می شوند، امواج صوتی به قلب ارسال خواهند شد. در نهایت بازتاب این امواج به صورت تصویری بر روی صفحه نمایش ایجاد می شود.

انواع اکو مری

در رابطه با انواع اکوی مری می توان آن را به حالت دو بعدی و سه بعدی انجام داد. حالت سه بعدی نسبت به دو بعدی اطلاعات بیشتری را در اختیار پزشک قرار خواهد داد. استفاده از آزمایش مری در حالت سه بعدی برای مواردی قبل از انجام جراحی های باز قلبی تشخیص بیمارهای ارثی، نارسایی های قلبی و بیماری هایی که به دریچه قلب مربوطند انجام خواهد شد و اطلاعاتی مفیدی را در اختیار پزشک قرار خواهند داد.

انواع اکو مری

اکو مری و خطرات آن

برای انجام آزمایش اکوی مری حتما باید قبل ازانجام با پزشک مشورت شود. افرادی که دارای زخم مری، مشکلات تنفسی، پرتو درمانی درناحیه مری و دیگر مشکلات این ناحیه می باشند، برای حلوگیری از خطرات و آسیب دیدگی بیشتر حتما باید مشکلات قبلی خود را با پزشک در میان بگذارند. انسداد مری و مواردی از قبیل واریس مری از مواردی است که ممکن است باعث شود اکوی مری درست انجام نشود و خطرات و عوارش آن مضاعف شود. از جمله مشکلاتی که در اکوی مری برای بیمار پیش می آید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشکلات تنفسی: به طور معمول این مشکلات بیشتر برای افرادی که از قبل دارای مشکلات تنفسی می باشند، ایجاد خواهد شد. این افراد به دلیل سختی تنفس با مشاوره و مشورت پزشک می توانند عوارض آن را کمتر کنند. این افراد تا چند روز بعد از اکوی مری ممکن است سختی را در تنفس را احساس کنند که معمولا بعد از مدتی برطرف خواهد شد.
  • خونریزی: به دلیل فرستادن اجسام خارجی در مری اگر این کار با مهارت بالا انجام نشود، ممکن است مری فرد دچار زخم و خونریزی شود. در این حالت فرد دچار نقاهت بیشتری خواهد شد و تا زمانی که زخم مری او مداوا نشود دچار درد خواهد شد. برای بهبود فرد باید تحت مراقبت هایی خاص قرار بگیرد.
  • ضربان قلب: در اثر واکنشی که ممکن است در اثر فرستادن امواج صوتی به قلب وارد شود ممکن است اثرات سویی در ضربان قلب اتفاق بیفتد. این اتفاق برای مدتی و به صورت تند یا کند شدن ضربان قلب اتفاق می افتد. اثر این نوع ازعارضه نیز به صورت کوتاه مدت اتفاق خواهد افتاد و اغلب بعد از گذشت زمان کوتاهی ضربان قلب به حالت نرمال برخواهد گشت. در صورت طولانی شدن این عارضه حتما باید با پزشک معالجه شود.

برخی از مشکلات دیگر مانند آسیب دیدن دندان ها و آسیب و خونریزی در ناحیه دهان، دندان و گلو از عوارض شایع اکو مری می باشد.

نوشتن دیدگاه